Ośrodek Profilaktyki i Terapii

Biuletyn Informacji Publicznej

PROFILAKTYKA ...

W obecnych czasach i zagrożeniach z nimi związanymi pojawiła się wyraźna potrzeba uczenia dzieci i młodzieży takich umiejętności psychologicznych, które przyczynią się do wzrostu ich kompetencji w rozwiązywaniu spraw spornych, konfliktowych, trudnych. Podążając za potrzebami teraźniejszości stworzona została oferta spotkań i programów profilaktycznych uwzględniających najnowsze trendy w oddziaływaniach wychowawczych. Pragniemy wypracować u uczniów umiejętności, które uwrażliwią ich na problemy innych ludzi, pozwolą w sposób twórczy i swobodny rozwijać własne umiejętności.

W dniach 29.11.2010 – 02.12.2010 odbywają się spektakle profilaktyczne dla uczniów i szkolenia dla nauczycieli poszerzające wiedzę i kompetencje.

 BARANEK BUCBĘC

W tym spektaklu dzieci poznają przygody niesfornego Baranka Bucbęca. Nasz główny bohater pragnie z całych sił odkryć otaczający go świat. Kolorowa scenografia wykonana przez dzieci i niesamowite kostiumy sprawiają, iż widz nawet na moment nie oderwie wzroku od spektaklu. Dzięki wciągającej fabule i interaktywnej formie pracy psychologa z uczestnikami; dzieci zdobywają niezbędne zręczności życiowe. Wspólnie definiują takie pojęcia jak agresja i przemoc. Obserwują i uczą się jak wyrażać własne emocje, rozwiązywać konflikty oraz jakie zachowania pozwolą osiągnąć upragniony cel.

 KRÓLOWA ŚNIEGU

Teraźniejszość promuje naiwne a czasem wręcz utopijne wizje ludzkiej wolności. W praktyce oznacza to odwracanie się młodzieży i dzieci od norm moralnych, prawnych , społecznych. Niestety tym postawom nie towarzysz aspiracja bycia wolnym od alkoholu, narkotyków, przemocy czy internetu. Osadzona we współczesnym realiach i przełożona na młodzieżowy język multimedialna opowieść porusza drażliwy problem narkomanii w środowisku dojrzewających przyjaciół Współczesna „Królowa Śniegu” nie musi być utożsamiana ze złą osoba, może to być dobry przyjaciel od którego łatwiej będzie podjąć wyzwanie lub cybernetyczna postać poznana przez komunikator internetowy. Kay główny bohater osaczony przez własne myśli, zepchnięty na margines społeczny nie radzi sobie z rzeczywistością - ulega i przyjmuje od Królowej narkotyk. Czy miłość Gerdy wystarczy by wyciągnąć go z tej matni? Psychologiczny warsztat oparty na metaforycznym przesłaniu ukazuje młodzieży między innymi takie zagrożenia jak narkotyki i cyberprzemoc. Jednocześnie w przyjemny i absorbujący sposób uświadamia złożoność zjawiska, ćwiczy umiejętność krytycznego postrzegania świata uczy podejmowania życiowych decyzji. Nowoczesna scenografia i multimedialność sprawiają, iż przekaz wywiera silne wrażenie i pozostawia długotrwały ślad w pamięci współczesnego widza

 RETROSPEKCJA

Genialna aranżacja spektaklu opisującego tak ważkie tematy jak alkohol, narkotyki, nikotyna i proces uzależnienia. Ujęte w lekka i przystępna formę rozmowy dwóch dojrzewających przyjaciółek o dokonywaniu życiowych wyborów, selekcji właściwych wartości ukazane jest na tle konsekwencji tych przedsięwzięć. Przystępność przekazu zapewnia realistyczna sceneria i umiejscowienie sytuacji w świecie współczesnego nastolatka. Warsztat psychologiczny obala mity funkcjonujące w świadomości młodzieży : „nikotyna nie zabija, alkohol rozluźnia, piwo to nie alkohol, raz wezmę to się nie uzależnię, dopalacze są bezpieczne , wszyscy teraz wkładają coś do „klasera” * „ te i wiele innych mitów zostaje obalonych na scenie i podczas interaktywnego konwersatorium z psychologiem. Dzięki dobitnemu przedstawieniu prawdy i ukazaniu negatywnego wpływu otoczenia: rówieśników, mediów młodzież ma szanse ukształtować prawidłową hierarchie wartości, docenić znaczenie własnego zdania i indywidualności jaka jest dbanie o swoja przyszłość.

 

JAK BYĆ NAUCZYCIELEM XXI WIEKU

Szkolenie dla nauczycieli - celem spotkania ( warsztatu) jest:

  • omówienie współczesnych trendów w profilaktyce
  • praktyczne ćwiczenie eliminujące nieprawidłowości w uprawianiu nowoczesnej edukacji
  • omówienie najważniejszych zagrożeń dotykających dzieci i młodzieży ( agresja, przemoc, cyberprzemoc , wirtualne uzależnienia )
  • przedstawienie alternatywnych metod wychowawczych
  • procesy wspomagające prace nauczycieli
  • omówienie działań dydaktyczno-wychowawczych szkoły.

 

 H A R M O N O G R A M    S P O T K A Ń

29.11.10

godz. 9.00 ''Królowa Śniegu''  - Szkoła Podstawowa nr 2

godz. 13.30 '' Jak być nauczycielem XXI wieku?'' - Zespół Szkół nr 1

godz.15.00 ''Jak być nauczycielem XXI wieku?'' - Gimnazjum Katolickie + Liski                 

           

30.11.10

godz. 10.50 ''Retrospekcja'' - Zespół Szkół Zawodowych

godz. 13.30 ''Trening rozwoju osobowości nauczyciela''  - Gminny Zespół Szkół

godz. 15.00  ''Trening rozwoju osobowości nauczyciela''  - Gminny Zespół Szkół

01.12.10

godz. 8.00 ''Retrospekcja''  - Zespół Szkół Ogólnokształcących

godz. 10.00 ''Retrospekcja'' -  Zespół Szkół Ogólnokształcących

godz. 15.00 ''Jak być nauczycielem XXI wieku?''  - Szkoła Podstawowa nr 2

 02.12.10

godz.10.00 ''Baranek Bucbęc'' - Szkoła Podstawowa nr 1

godz. 13.30 ''Nikotyna i Alkohol – nie dla mojej szkoły''  - Szkoła Podstawowa nr 1

Data powstania: czwartek, 2 gru 2010 13:41
Data opublikowania: czwartek, 2 gru 2010 13:59
Opublikował(a): Urszula Zduńczyk
Zaakceptował(a): Urszula Zduńczyk
Artykuł był czytany: 1931 razy